Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Sevgililer Günü Hikayesi | Roma’dan Doğan Dram

Genel

Sevgililer Günü Roma’lı Çıktı!
Bazı kişiler için anlam ifade etmeyen ama bazı kişiler için de önemli bir gün geldi çattı: Sevgililer Günü!

Sevgililer Günü denildiğinde sizin de gözünüzde kırmızı renk ve kalp canlandı değil mi? Klişelerden uzak durmak isteyen kişiler günler öncesinden bugüne özel sürprizler hazırlar. Bir kısım insan sadece karşısındaki kişiden hediye bekler. “Kapitalist düzenin işi bunlar” deseler de her insan kendisini düşünen birinin varlığına ihtiyaç duymaktadır.

Son 200 yıldır bu şekilde kutlanmaya başlansa da, bu günün farklı hikayeleri de var aslında.
Sevgililer Günü’nün Roma’lı olduğunu biliyor muydunuz? :) Hemen hikayeyi anlatalım..

Roma Macerama Ortak Olmak için Tıkla


Sevgililer Günü Tarihi
Sevgililer günü tarihçesi hakkında farklı kaynaklardan farklı hikayeler mevcut durumda. Sevgililer Günü’nün başladığı dönemin Roma İmparatorluğu dönemine denk geldiği biliniyor.
Eski Roma döneminde 14 Şubat’ın yeri çok başkaymış ve herkes tarafından tatil yapılırmış. Bu tatille Romalılar, Roma tanrıça ve tanrılarının kraliçesi makamında bulunan Juno’ya saygı duyduklarını gösterirlermiş. Bu arada o dönemde Juno, evlilik ve kadın tanrıçası olarak da biliniyor. 14 Şubat tarihinde yapılan tatil sonrası, 15 Şubat günü de Lupercalia Bayramı başlıyormuş.

Lupercalia Bayramı
Eski Roma dönemi içerisinde gençlerin sadece bu bayramda birbirlerinin partneri olabiliyorlarmış. Bayram arifesinde genç kadın ve genç erkekler arasında bir çekilişle çiftler belirleniyor ve bayram boyunca birlikte oluyorlarmış. Genç kadınlar isimlerini yazıp bir kaba atıyorlarmış, genç erkekler de oradan seçtikleri kağıtta adı yazan kişiyle bayram eğlencelerinde çift oluyormuş. Eğer birbirlerine aşık olurlarsa bayram bittikten sonra durum, evlilikle sonuçlanıyormuş.

Aziz Valentine Günü
Katı yönetimiyle bilinen Roma İmparatoru II. Claudius orduya katılımın az olmasının nedeni olarak erkeklerin hayatlarında kadın olmasını görüyordu. Yani evli ya da nişanlı erkek, kötü asker demekti ve geride kimseyi bırakmamak için orduya katılmayı kabul etmiyordu.

II. Claudius evliliği ve Hıristiyan olmayı tüm ülkede yasakladı fakat daha sonra Aziz olarak anılacak olan Valentinus bu emre uymayıp gençleri gizli bir şekilde evlendirmeye devam etti. Kendisi aynı zamanda Hıristiyan’dı, bundan dolayı yakalandı ve hapse atıldı.

Hapishanedeyken gardiyanlardan biri gizlice gözleri görmeyen ama zeki kız Julia’yı, Valentinus’un yanına getirdi. Valentinus ona birçok şey öğretti, Julia her defasında görmek istediğini vurguluyordu. İkisi birlikte dua ettikleri sırada Julia birden görmeye başlıyor, belki de Yeşilçam bundan esinlenmiştir. :)

Valentinus’a ertesi gün ölüm emri geldi. Tanrıya her zaman yakın olmasını belirttiği bir notu Julia’ya bıraktı ve altına “Senin Valentus’un” diye bıraktı imzasını. Bu not Julia’ya ulaştığında tarih 14 Şubat’ı gösteriyordu. Uzun yıllar sonra Valentinus “Aziz“ olarak, 14 Şubat da Valentin’in ölüm günü olarak anılmaya başlanmıştı.

İlk Sevgililer Günü Kartı
Aziz Valentine Günü’nün Sevgililer Günü olarak anılmaya başlamasından sonra çiftler bu günü kutlamaya başladı. İlk Sevgililer Günü kartı 1800’lü yıllarda Amerika’da yaşayan Esther Howland isimli kişi tarafından yapıldı. Buluş etkisi yaratan kartlar, herkes tarafından çok beğenildi ve kullanım sayısı yüksek miktarlara ulaştı. O dönemden beri Sevgililer Günü hediyeler üzerinden kutlanmaya devam ediyor.

Sevgililer Günü Hikayesi ile ilgili videomu aşağıda izleyebilirsiniz. Kanalıma abone olmayı unutmayın.

12 Şubat 2020
Roma

Sevgililer Günü Hediyesi

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.