Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Düğün değil Cenaze Organizasyonu (Gösteriş Çılgınlığı)

Genel

Evet yanlış okumadınız. Hediye tabut. 1250€ verip sevdiklerinize cenaze organizasyonu hediye edebilirsiniz. Kısa süreliğine büyük kampanya var. Tabut ücretsiz!

Geçenlerde motosikletle bir yere giderken üzerinde bu görselin olduğu büyük bir reklam panosunun önünden geçtim. Biraz ilerledikten sonra durdum ve gördüğüm görselin ne olabileceği konusunda düşündüm. Anlam veremedim. Uzaktan belli belirsiz bir fotoğrafını çektim ve yoluma devam ettim.

Eve geldim ve hemen bilgisayarı açıp araştırmaya başladım. Tahmin ettiğim gibi çıktı! Hediye tabut! Sevdiğiniz kişilere cenaze organizasyonu hediye ediyorsunuz. Ekonomik kampanya ile 1250€!

Girdiğim web sitesinin adresi: https://www.exequia.it/
Bir de Youtube’da bir başka organizasyon şirketi, sunduğu hizmeti bir tanıtım filmi ile anlatmış. Temsili bir cezane töreni düzenlenmiş. Onu da şu linkten izleyebilirsiniz. Ama önce yazıyı sonuna kadar okumanızı öneririm.
https://www.youtube.com/watch?v=xXwgkIZAfF8&list=WL&index=2&t=2s

Cenaze Organizasyonu Şirketi

Fotoğrafta gördüğünüz gibi şirketin girişi tıpkı bir düğün organizasyon şirketi havasında. Duvarlarda tabutlar sergileniyor. Asıl ilginçlikler yeni başlıyor. Sunulan hizmetlere gelelim.

Cenaze arabaları Mercedes’in özel olarak ürettiği bir model. Son derece uzun ve lüks bir araba. Ayrıca cenazeyi taşımak üzere bir ekip geliyor. Aile yakınları tabut taşımıyor. Tabutun üzeri ve cenaze töreninin yapılacağı kilise süsleniyor. Hatıra defterine kadar tüm detaylar hazırlanıyor. Ayrıca ölen kişiyi vasiyetine göre yaktırabiliyorsunuz. Küllerinin bir kısmını teslim alabilirsiniz.

Törende bir fotoğrafçı eşlik ediyor. Tören aşamalarını fotoğraflıyor. Cenaze organizasyon şirketi, katılanlara teşekkür mesajı yayınlıyor.

İtalya Cenaze Arabaları

En ilginç taraflarından biri de naaşın makyajının yapılması ve giydirilmesi. Şirket ayrıca nüfus kayıt idaresine ölüm beyanı yapıyor ve kayıtları güncelliyor. Yani işin bürokratik kısmını da çözüyor. Ayrıca web sitesinde bulunan özel bir sayfada ölen kişiyi anlatan bir hatıra sayfası oluşturulmuş. Sevenleri siteye girip ölen kişinin fotoğraflarını ve yazılmış olan metinleri okuyor.

Exequia Cenaze Organizasyonu Şirketi

Exequia şirketi 1940’da kurulmuş. Fotoğraftan tahmin edebileceğiniz gibi işleri gayet iyi. Eskiden Red Kit çizgi filminde biri öldüğünde sıklıkla cenazeci ortaya çıkar ve elinde mezura ile ölen kişiyi ölçerdi. O geldi aklıma.

Türkiye’de cenaze zamanı Belediye her türlü hizmeti veriyor ve ücretsiz. Tabi bizim cenazelerimizde bir şatafat yok. Gerçi ileride olmayacağına emin olamıyorum. Son yıllarda gösteriş çılgınlığı son derece arttı. Umarım cenaze törenleri eskisi gibi sade şekilde devam eder.

İtalyanlar tüketim toplumu olmamalarına rağmen cenaze olayı ciddi anlamda abartılmış. Eskiden gelen gelenekler modern zamanlar ile birleşince ortaya böyle organizasyon şirketleri çıkmış. Bakalım İtalya’da daha ne kadar ilginçlikler göreceğim.

Projelerime destek olmak için Youtube kanalıma abone olun:
https://bit.ly/36KVSdX

Şimdiden teşekkürler.
Ahmet Ebcim / 12.2019-Roma.

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.
İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.