Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Roma’da Toplu Taşımada Aman Dikkat!

Genel

Turnike yok! Evet turnike yok. Bence bir medeniyet göstergesi. İlk 10 günlük gözlemlerime dayanarak tahminim, toplu taşıma kullananların en az %90’ının cebinde geçerli bir seyahat kartı vardır.

Fiumicino havalimanından kendi imkanlarınızla şehire gelecekseniz doğruca tren istasyonuna doğru yürüyün. Atatürk Havalimanındaki gibi içeriden direk istasyona bağlantı var. Gideceğiniz yerin ismini gişedeki arkadaşa söylerseniz size biletinizi verecektir. Fiyatı kişi başı 8 Euro. Rayların yanına geldiğinizde bizim akbil okuttuğumuz makinelere benzeyen makineler var. Onlara biletlerinizi okutun. Bileti yuvasına soktuğunuzda makine biletin üzerine bindiğiniz yeri ve saati print ediyor.Trende kontrolörler geziyor. Mutlaka yanınıza gelip kontrol edecektir.

Roma toplu taşıma bilet okutma cihazı.

Aldığınız bilet tramvay, metro ve otobüste geçmiyor. İndiğiniz yerde çeşitli büfeler, gazete bayileri olacaktır. Onlara gidip -bana bir bilet lütfen derseniz size soru sormadan 100 dakika geçerli olan 1.5 euroluk biletlerden verecekler. 100 dakika içinde istediğiniz araca binebilirsiniz. Sadece tek kural, ilk bindiğiniz aracın içindeki cihaza biletinizi okutmanız. Sonraki ulaşım araçlarına bindiğinizde okutmanız gerekmiyor.

Yakalanırsanız sanırım cezası 25 Euro. Fakat o an düşeceğiniz durum 25 Euro’dan daha çok can yakabilir. Benim gibi unutkan biriyseniz aman dikkat edin. Neyse ki aylık kartımı alana kadar başıma böyle bir şey gelmedi : )

Ben aylık kartımı 38 Euro’ya aldım. Bundan sonraki yüklemelerim 34 Euro olacakmış. Kredi kartı şeklinde sert bir plastik. Arkasındaki bantın üzerine isim, soyad ve doğum tarihinizi yazıyorsunuz. Yanında bir de fiş veriyorlar. Asla o fişi kaybetmemeniz gerekiyor. Üzerinde o kartın ne zamana kadar geçerli olduğu yazıyor. Yıllık kart ücreti 250 Euro.

Otobüs, tramvay ve metroda geçerli aylık kart.

Roma’nın İETT’si Atac’ın belirlediği rakamlar şöyle; 24 saatlik bilet 7 Euro, 48 saatlik bilet 12.5 Euro, 72 saatlik bilet 18 Euro ve haftalık bilet 24 Euro.

Toplu taşıma araçları için aldığınız bilet Fiumicino Havalimanı istikametinde Muratella durağına kadar geçerli. Çünkü orada 3 büyük şirket binası var ve tahminimce toplam çalışan sayısı 5000 kadardır. O yüzden şehir için kullandığınız biletler Muratella’ya kadar geçerlidir.

İnsanlar otobüs, metro ya da tramvaya evcil hayvanları ile biniyorlar. Kimse de şikayet etmiyor. Şu ana kadar da gayet bakımlı hayvanlar gördüm. İnsanlar durumdan gayet memnun. Roma’nın en sevdiğim yanlarından biri de bu oldu. Hayvansever bir şehir.

Video anlatım için :

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle Fotoğraf Turu Yapmak İçin: http://bit.ly/2Pe6M6k

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir