Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Noel Nedir? “Roma’da Noel”

Genel

Noel (Natale), İsa’nın dünyaya gelişinin kutlandığı dini bir bayramdır. Hristiyanlığın Katolik mezhebi Noel’i 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan gece olarak ele almıştır. İsa’nın bu gecede doğduğuna inanılır.

Belki de Hristiyanlığın en önemli dini günü olan Noel, 25 Aralık yaklaştıkça tüm dünyada daha çok hissedilmeye başlıyor. Roma’da Noel pazarları kuruluyor. Bu pazarlarda Noel Baba “Santa Claus” ve “Presepe“lerde kullanılmak üzere çeşitli aksesuarlar ve hediyelikler satılıyor.

Roma Noel Pazarları

Noel Baba Santa Claus, diğer adı ile Aziz Nikola, 4. yüzyılda bugünkü Antalya Kaş’ta bulunan Patara beldesinde doğmuş olan ve Demre’de bir kilisede çalışan din adamı, azizdir. Noel zamanı çocuklara hediyeler vermesi ile tanınmıştır. 6 Aralık Aziz Nikola günü olarak kutlanır. Çocuklara hediyeler alınır. Noel Baba’nın kemikleri Türkiye’den alınıp Bari’de Aziz Nikola Kilisesi‘ne getirilmiştir.

Aziz Nikola

Presepe nedir? İnsanların evlerinde, kapı önlerinde, meydanlarda İsa’nın ahırdaki doğumunun figürler ile canlandırılmasıdır. Bir “Diorama“dır. İsa ahırda doğduğu için Noel pazarlarında satılan Presepe figürleri saman, sepet gibi minyatür aksesuarlardır.

Presepe’lere 24 Aralık gecesine kadar bebek İsa figürü koyulmaz. Çünkü henüz doğmamıştır. 24 Aralık gecesi saat tam 24:00’te İsa, ahırdaki doğum havuzuna konur. Dün gece mahallemizdeki kilisede saat 24:00’te Presepe’ye İsa koyuldu. Tören bitiminde yine geleneklere göre insanlar yanlarında bulunan kişilerle bayramlaşma merasimi tadında birbirlerine “Pace” (Barış) diyerek selamlaştılar.

Roma macerama ortak olmak için kanalıma abone ol;

Amalfi’de Praiano köyünde meydana kurulan Presepe’ye köyün en küçük bebeği konarak İsa’nın doğumu simgelenir.

Presepe Nedir?

Peki Noel’de ne yapılır? Noel’de ne yenir?
İtalyanlar Arife günü adete göre evlerinde deniz ürünleri tüketiyorlar. Deniz ürünleri arasında en çok tüketilenlerden biri Baccala. İtalyan ve İspanyol mutfağında önemli bir yeri var. Norveçte avlanan iri mezgit cinsi bir balık olan Merluzzo/Morina balığı (ingilizcesi Codfish) genelde kurutulmuş ve tuzlanmış olarak bekletiliyor. Yemeden önce 3 gün suda bekletilerek tuzdan arındırılıyor. Fırında ya da tavada yapılarak servis ediliyor.

25 Aralık bayram günü ise kırmızı et yeniyor. Yemekten sonra da tatlı niyetine Panettone yeniyor. Panettone nedir? Panettone Milano’dan çıkmış ve dünyaya yayılmıştır. Hikayeye göre çok eski zamanlarda Toni adında bir aşçı, Milano dükünün de katıldığı bir akşam yemeğinde tatlıyı yakar ve hızlıca bir tatlı ortaya koyması gerekmektedir. Orada bulunan meyveler ile ekmeği karıştırarak bu keki yapar ve çok beğenilir. Bu hikayeye göre Panettone’nin anlamı “Pane di Toni” yani ‘Toni’nin ekmeği’dir.

Panottone Nedir?

Panettone marketlerde büyük kutularda satılıyor. 23-24 Aralık gibi fiyatları 10-11 Euro’ya kadar yükseliyor ancak bayramdan sonraya kalan Panettone’ler satılamadıkları için fiyatlar 1-2 Euro’ya kadar düşüyor. Hatta alışveriş yapanlara hediye olarak dahi dağıtılıyor. Çünkü bekleme süreleri uzun değil ve panettone özellikle 25 Aralık bayram günü yeniyor. Sonraki günler tercih edilmiyor. Panettone’nin yanına İtalyanlar içki olarak prosecco tercih ediyorlar.

Çocuklar da özellikle Almanya’da daha yaygın olan bir gelenek olarak 1 Aralık’tan 24 Aralık’a kadar her gün bir çikolata yiyorlar.

Ayrıca Noel zamanı kilise görevlileri kapı kapı dolaşarak kiliseye bağış topluyorlar.

25 Aralık günü evde aile bireyleri ile birlikte yenilen öğle yemeği geleneksel ve çok önem verilen noel yemeğidir. Aile fertleri şehir dışı ya da yurt dışında olsa dahi mutlaka 25 Aralık günü anne babanın evinde buluşulur ve birlikte öğle yemeği yerler. Bu tarihe kadar sosyal çevreniz, iş arkadaşları veya spor salonundaki arkadaşlarınız ile noel yemeği yiyebilirsiniz. Fakat 25 Aralık günü dışarıda buluşulmaz. Herkes ailesi ile birlikte olacağı için bu tarihe kadar tüm buluşmalar yapılır.

Evlerde mini hediye paylaşım törenleri olur. Aile bireylerinin birbirlerine hediye alması son derece önem verilen bir konudur. Eksiksiz herkes birbirine hediye alır.

Blog yazılarıma çalışırken hem internetten hem de İtalya’da yaşayan arkadaşlarımdan bilgiler alıyorum. Abruzzo’da yaşayan çok sevdiğim arkadaşım Elif ve sevgili eşi Emidio’ya, Venedik’te yaşayan Bariton arkadaşım sevgili Cüneyt’e ve bilgileri ile her zaman hayranlık uyandıran, Calabria’da yaşayan Elif Erturan arkadaşıma ayrıca teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.
Bu vesile ile Hristiyan dostlarımın Noel bayramını kutlarım.
Yeni yılın tüm insanlığa barış getirmesini diliyorum.

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.