Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Roma Turu Tavsiyeleri

Genel

1 yıldır Roma’da yaşıyorum ve geldiğimden beri Roma’yı keşfetmeye devam ediyorum. Her gün kilometrelerce yürüyerek Roma’nın en uygun ve en lezzetli restoranlarını, turistik yerlerini ve genel Roma yaşantısını deneyimliyorum. Bunlarla ilgili Youtube kanalımda yayınlar yapıyorum. www.youtube.com/romabileti
Bu yazımda aşağıdaki sorulara yanıt vereceğim.

Roma’da görülmesi gereken yerler?
Roma tur programı nasıl olmalı?
Roma’da ucuz yemek yerleri?
Roma’da ucuz alışveriş yerleri?
Roma Pass nedir? Almalı mıyım?
Roma’da ulaşım nasıl?

Roma’da Görülmesi Gereken Yerler?

Roma’yı Roma yapan ve görülmesi gereken en temel yerler ziyaret sırası ile şöyle;
– San Pietro in Vincoli Kilisesi
(İsa’nın Hükmü Heykeli ile ünlü)
– Kolezyum
– Palatine Tepesi
– Roma Forumu
– Capitolini Müzesi
– Venedik Meydanı
– Pantheon Tapınağı
– Navona Meydanı
– Aşk Çeşmesi
– İspanyol Merdivenleri
– San Pietro Bazilikası
– Vatikan Müzesi
Bu rota Google Harita uygulamasına göre 6.2 km, ve toplam 1 saat 16 dakikalık bir mesafe.

Roma Tur Rotası

Bana göre bu rota iki güne yayılmalı ve şu sıra ile ziyaret edilmeli;


İlk gün:
– San Pietro in Vincoli
– Kolezyum
– Palatine Tepesi
– Roma Forumu
– Capitolini Müzesi

İkinci gün:
– Vatikan Müzesi
– San Pietro Bazilikası
– İspanyol Merdivenleri
– Aşk Çeşmesi
– Pantheon
– Navona Meydanı

Kolezyum, Palatine Tepesi ve Roma Forumu’na giriş bileti hepsi için 11 Euro. Capitolini Müzesi giriş ücreti 15 Euro.
Roma Pass almak bence mantıklı. Çünkü 48 saatlik Roma Pass ile ilk 1 müze girişi ücretsiz. Zaten Kolezyum ve Capitolini Müzesi girişi toplam 26 Euro.
48 saat geçerli olan Roma Pass kartı da 28 Euro. Fakat Roma Pass kartınız olursa otobüs, tramvay ve metroya ücretsiz binebilirsiniz. Ancak havalimanından merkeze geliş için Roma Pass kartınızı kullanamazsınız. Havalimanından merkeze geliş için 8 Euro’luk bileti almak zorundasınız. Roma Pass kartı ile ilgili detaylı bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz. http://www.romapass.it/ Havalimanı dahil bir çok yerde Roma Pass kartı satın alabilirsiniz.

Capitolini Müze girişi 15 Euro. Roma Pass kartınızı Kolezyum ve Vatikan Müzesi için kullanacağınız için bu müzeye ücretsiz giremeyeceksiniz ancak 2 Euro’luk indirim alacaksınız. Diğer tüm yerlere giriş ücretsiz.

Roma’da Ucuz Yemek Yerleri

İki günlük turunuzu yaparken yol üzerinde “Taglia Pizza” denen, göz kararı istediğiniz kadar kestirip, gramına göre ödeyeceğiniz pizzalardan alabilirsiniz. Turistik rotalarda ortalama 5-6 Euro’ya 3-4 dilim pizza alıp öğlen yemeklerinizi geçiştirebilirsiniz.

Yolunuz Trastevere mahallesine düşerse şu pizzacıya mutlaka uğrayın. Hem ucuz hem çok lezzetlidir. https://goo.gl/maps/287tVNh4URVpGhvt5 Roma’da akşam yemeği için ucuz ve lezzetli Carlo Menta restorana gidip 3-5 Euro’ya pizza ya da makarna yiyebilirsiniz. Adresi şu linkte: https://goo.gl/maps/ARAAgY7na1CHxPaZ6

Roma’da Ucuz Alışveriş Yerleri

Roma’da İstanbuldaki gibi adım başı AVM bulunmuyor. Hatta benim bu güne kadar rastladığım AVM sayısı 2. Biri Vatikan’a yakın, diğeri şehrin dışına doğru uzakta.

Roma’da gerçek ucuz alışveriş için adres Castel Romano. Burası gerçekten çok büyük açık hava AVM. Yan yana dükkanlar tek katlı şekilde. Buraya sabah enerjiniz varken gitmelisiniz. Çok uzun yürüyüşler yapacaksınız. Roma Termini’den 15 Euro karşılığında Castel Romano’ya gidebilirsiniz. Merkeze yaklaşık 25 dakika mesafede. Web sitesi: https://www.mcarthurglen.com/en/outlets/it/designer-outlet-castel-romano/

Ben 34 Euro’ya bir Columbia yağmurluk almıştım. İstanbul’da aynısı 1000 TL idi. İndirimler bu şekilde. Ayrıca aynı dükkandan 150 Euro veya üzeri alışveriş yaparsanız mutlaka Tax Free belgesi doldurun ve havalimanına planladığınız saatten 1 saat önce gidin. Tax Free ofisinin önündeki sıraya girin ve alışverişinizin %22’ye varan kısmını iade alın!

Roma’da Ulaşım

Roma’da tramvay, otobüs ya da metro bekliyorsanız ve 15 dakika gelmediyse yürümeye başlayın. Zaten her yer yürüme mesafesinde. 100 dakika geçerli biletler 1.5 Euro. Araçlara biner binmez onaylatmayı unutmayın. Bu konu ile ilgili detaylı bir video çekmiştim. İzleyebilirsiniz.

Paylaşımlarıma destek vermek için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Roma’da keyifli gezmeler dilerim.

Roma’da Gezilecek Yerler
Vatikan Nasıl Bir Yer?

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle Fotoğraf Turu Yapmak İçin: http://bit.ly/2Pe6M6k

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.