Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Roma Sokak Çeşmeleri. Roma’nın az bilinen tarih kokan yüzü.

Genel

Roma deyince aklımıza ilk Aşk Çeşmesi gelir. Fakat Roma’ya gelince dikkatimi ilk çeken şeylerden biri sokak kenarlarında akan çeşmeler oldu. Türkiye’de de geçmişte olan bir gelenek ama bugün İstanbul’da maalesef akan bir çeşme görmek neredeyse imkansız. Bu çeşmeleri biraz araştırmaya karar verdim. Ne zamandan beri var, neden yaptırılmış? Kim yaptırmış? Ve en önemlisi bu sular içilebilir mi? 

Bu çeşmelere Nasone deniyor. İtalyanca burun anlamına geliyor. Çeşmelerin üzerlerinde SPQR ibaresi bulunuyor. Senatus Populus Que Romanus. Yani Senato ve Roma Halkı.

Roma imparatorluğu döneminde şehrin bir çok köşesine yaptırılan sokak çeşmeleri evsizler, kuşlar ve sokak hayvanları için (ki sokaklarda başı boş kedi ya da köpek göremezsiniz) çok önemli bir kaynak. İmparatorluk “Suya hükmediyoruz” anlayışı ile bu çeşmeleri büyük bir gururla inşa ettirmiş. Sadece sokak çeşmeleri değil, aşk çeşmesi gibi devasa çeşmeler de Roma’da suyun ne kadar önemli olduğunun birer göstergesi.

Çeşmelerin kaynağı kentin tepesindeki dağlardan geliyor. Roma şehri bu çeşmeleri binlerce kez test etmiş ve saf olduğuna karar vermiş. Evlerde olduğu gibi hala bu çeşmelerden su içilebiliyor. Çeşmelerin en güzel özelliği ağzına elinizi dayadığınızda musluğun üzerindeki delikten su geliyor ve ağzınızı dayamadan su içebiliyorsunuz.

BBC’nin 2017’deki haberine göre Dünyadaki kuraklık sebebiyle bu çeşmelerin bir çoğunun kapatılacağı yazılmış. Henüz doğrulayamadım ama kapatılan çeşmeler varsa öğrenip üzerinden tekrar geçeceğim. Yine aynı habere göre çeşmeler kapanırsa evsizler ve sokak hayvanları için büyük problemler ortaya çıkacaktı. Ayrıca başka bir iddia ise plastik şişelerin kullanımının yaygınlaşacağı idi.

Trastevere’de bir sokak çeşmesi

Eski Romalılar her su kaynağının kendine ait tanrıları ve su perileri olduğuna inanırmış. Suyun bolluğu katolik kilisesi için bir güç göstergesi bile olmuş. Hatta bir çok çeşmenin üzerinde Papa’ların ve ailelerinin heykellerini görüyoruz.

Su dünyada her geçen gün daha da önem kazanıyor ama bir yandan da bu sokak çeşmelerinden 7 gün 24 saat kesintisiz su akıyor. Umarım bu kaynak sürdürülebilir olur ve geleceği tehdit etmez.

02.02.2019 – Trastevere

Videolu anlatım :

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle Fotoğraf Turu Yapmak İçin: http://bit.ly/2Pe6M6k

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir