Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Roma Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Genel

Merhaba. Ben Ahmet Ebcim. 2019 Şubat ayından beri Roma’da yaşıyorum. Buraya gelir gelmez Roma ile ilgili ilginç bulduğum deneyimleri Roma Bileti adı ile Youtube kanalı ve web sitesi üzerinden paylaşıyorum. Projeme ortak olmak için Youtube kanalıma abone olabilirsiniz. www.youtube.com/romabileti

Roma Fiumicino Havalimanına indikten sonra uçağın sizi bıraktığı yere göre yürüme mesafeniz değişecek ancak endişelenmeyin. Uzun mesafeler için havalimanın içinde raylı sistem bulunuyor.

Kapıdan çıktığınızda dışarıya çıkmadan (sigara kullanıyorsanız dışarıda sigara içilebilen noktalarda içebilirsiniz) sağa doğru yürüyün. Koridorun en sonunda solda yürüyen merdivenler var. Oradan yine tabelaları takip ederek 5 dk. yürüyüş ile tren istasyonuna varacaksınız. Bu yürüyüş esnasından dışarıya çıkmış olmayacaksınız. O yüzden hava soğuk olsa dahi endişe etmenize gerek yok.

İstasyona geldiğinizde bir kaç tane bilet satış gişesi göreceksiniz. Gişelerden birine, gideceğiniz istasyonun ismini söyleyip biletinizi alabilirsiniz. Roma Trastevere istasyonuna gitmek için tren bileti 8 Euro. Roma Fiumicino, Roma merkez arası kaç saat sürüyor? Yalnızca 30 dk. sonra Roma Trastevere istasyonuna varıyor. Roma Trastevere tren durağı aslında Trastevere mahallesine 5-6 durak uzakta kalıyor. Yani Trastevere’nin merkezine gitmek için tren istasyonunda inip 8 numaralı tramvaya aktarma yapmanız gerekiyor. Bunun için oradan 100 dakika geçerli olan 1.5 Euro’luk toplu taşıma bileti almalısınız. O bilet 100 dakika boyunca otobüs, tren ve tramvayda geçiyor.

Tren istasyonunda iki tren hattı var. Roma havalimanından Termini’ye gitmek için ay peronda sol tarafta bulunan Leonardo Express treni hiç bir durağa uğramadan direk Roma Termini istasyonuna gidiyor. Bilet fiyatı 14 Euro.

Bir diğer seçenek de 6 Euro vererek otobüsler ile Roma Termini’ye gitmek. Ancak bu yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor.

Roma Havalimanında telefon kartı satılıyor mu? Evet. Yolcu çıkışından çıktıktan sonra (dışarıya çıkmadan) koridorun sağ tarafında TİM bayisi var. Fiyatları net bilmiyorum ancak tahminimce 10 Euro’ya tüm tatiliniz için yetecek kadar konuşma ve internet olan paketlerden alabilirsiniz.

Roma Havalimanı Telefon Kartı

Sorularınız olursa Youtube kanalımdaki videoların her hangi birinin altına yorum olarak yazabilirsiniz.

İyi yolculuklar.

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle Fotoğraf Turu Yapmak İçin: http://bit.ly/2Pe6M6k

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.