Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Roma Çiçek Pazarı|Roma Gezilecek Yerler

Genel

Orjinal ismi Campo di Fiori olan bu özel meydanda öğlen saat 14:00’e kadar pazar kurulu. Elbette çiçek tezgahları var ancak kapitalizm buradaki esnafı farklı ürünler satmaya yönlendirmiş.

Meydanın ucunda iki büyük çiçekçi var. Rengarenk çiçekler sizi bekliyor. Meydandan çektiğim bir kaç fotoğrafı paylaşıyorum.

Roma macerama ortak olmak için tıkla;
https://www.youtube.com/romabileti/?sub_confirmation=1

Baharatçılar, taze meyve suyu tezgahları, İtalya’nın lezzetli zeytinyağları, kahve makineleri, trüf mantarları, makarnalar gibi çeşitli ürünler bulabilirsiniz.

Meydanın ortasında 17 Şubat 1600’de bu meydanda bedeni yakılan ünlü filozof Giardino Bruno’nun heykeli var. Roma Kilisesi’ne bilim ile karşı çıkmış ve kendisinden önceki bir çok bilim adamına yapıldığı katledilmiş. Sonsuz evren teorileri ve birden çok dünyanın olabileceğini savunduğu için 52 yaşında yobaz kesim tarafından öldürülmüş.

Bu acı gerçeklerle dolu olan meydanı Roma halkı zamanında çiçekler ile süslercesine çiçek tezgahları ile doldurmuş. Meydan merkezi konumlara çok yakın. Örneğin Venedik Meydanına (Piazza Venezia) 5 dk. yürüme mesafesinde ancak bir çok turistin gözünden kaçıyor. Özellikle hafta sonu akşamları gençlerin rağbet gösterdiği meydanlardan.

Meydanı akşamları sokak sanatçıları renklendiriyor. Campo de fiori Roma Çiçek Pazarı meydanında eski bir fırın var. Oradan kendinize lezzetli sandviçler alabilirsiniz.

Ayrıca meydanı çevreleyen alanda yanyana bir çok restoran, kafe-bar bulunuyor. Özellikle meydana bakan masalar daha çok rağbet görüyor.

Roma gezinizi renklendirecek bu meydanı görmeden geri dönmeyin.

Ayrıca Trastevere Mahallesinde çektiğim videoyu izleyebilirsiniz.

Ahmet Ebcim
Ocak 2020 – Roma


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.