Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Pizzanın Tarihi | Pizzanın Hikayesi

Genel

Pizzanın ismi Latince’de “Pincere” olan kelimeden geliyor. Ezmek ve öğütmek anlamına geliyor. Mısırlılar, Babilliler, İsrailliler ve antik orta doğu topluluklarının yediği mayasız yassı ekmek zamanla bugüne kadar ulaşmış ve Pizza olarak hayat bulmuş.

Roma Macerama Ortak Olmak için Tıkla


İşte pizzanın hikayesi…
Özellikle Mısırlılar ve Romalılar bu mayasız ekmeğin üzerine zeytinyağı ve çeşitli baharatlar ekleyerek ikinci dalga akımı başlatmış. Birinci dalga, ikinci dalga terimleri Türkiye’de de kahve sektöründe yoğun olarak kullanılıyor. Ben de pizzanın hikayesini tam olarak buna benzettim. Yeni formlarıyla çeşitlenmeye başlamış bir yiyecek.

Yunanca’da “Pita”, Türkçe’de de “Pide” olarak karşımıza çıkan bu lezzetli yemeğin isim benzerliği tesadüf değil. Hepsininin geldiği yer Doğu Akdeniz.
Pers Kralı Darius’un 6. yüzyıldaki sefer kayıtlarında askerlerin yassı ekmekler üzerine peynir sürerek yediğine rastlanır.

Pizza Margherita Tarihi

Tarihçi Marcus Porcius Cato M.Ö. 3. yüzyılda düz yuvarlak hamurun üzerine çeşitli katkılar yapılarak (zeytinyağı ve baharat) yendiğini yazmıştır.

Milattan önce 1. yüzyıla gelindiğinde tezler iyice netleşmiştir. Pompei’de yaşamış olan ve Gurme olan Marcus Gavius Apicius’un yemek kitabından bugünkü pizzanın tarifleri çıkmıştır. M.S. 79’da Vezüv Yanardağı’nın patlaması ile Pompei küller arasında kalmış ve adeta o günün fotoğrafını çekmiş şekilde kalıp halinde toprağın altına hapsetmiştir. Yüzyıllar sonra 1748 yılına gelindiğinde Pompei tesadüfen ortaya çıkmış ve yer altından pizza şeklinde benzeyen kalıplar çıkmıştır.

Pompei Kalıntıları

17. yüzyılda Pizza, Napoli’de varoşlar için üretilen, mozarella ve domates ile yapılan bir yiyecekti. Hatta o zamanki ismi Napoli ve Pizza’nın birleşmiş hali gibi Pizzaioli idi.

1889 yılında Kraliçe Margherita Esposito ustanın yaptığı bir pizzanın tadına bakar ve çok sever. O dönemde fakir yemeği olan pizzanın, zenginlerin sofralarını da süslemesini ister ve o gün yediği mozarella, domates ve fesleğenden oluşan pizzaya Pizza Margherita adı verilir. Kraliçe Margherita’nın Esposito ustaya yazdığı mektup bugün hala bir pizzacı olan “Pizzeria Brandi”nin vitrininde aslıdır. Adres: https://goo.gl/maps/TiLijsjNaf4AT5KCA

Kraliçe Margherita

Aslında İtalyanlar pizzanın dünyaya yayılması için bir girişimde bulunmadı. Yani bugünkü tabirle bir PR çalışması olmadı. Amerika’ya göç eden İtalyanlar kendi kültürlerini yaşatmak üzere gittikleri yerde pizza yapmaya başladılar. Bunu gören tüccarlar çeşitli pizza restoranları açarak pizzayı bir dünya yemeği haline getirdiler.

Kayıtlara göre Amerika’da açılan ilk pizza restoranı 1905’te New York’ta Gennario Lombardi’nin açtığı yerdir.

Dean Martin pizzaya olan düşkünlüğünü şarkı sözlerine aktararak anlatmıştır.
“When the moon hits your eye like a big pizza pie, that’s amore”

Pizza’nın tarihi, pizzanın ortaya çıkış hikayesi böyle.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Ahmet Ebcim
29 Ocak 2020 – Kolezyum yakınları
Projelerime destek olmak için hemen aşağıdan Youtube kanalıma abone olun, yenilikleri kaçırmayın!

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.