Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Pinokyo Kimdir? Pinokyo Hikayesi

Genel

Pinokyo hikayesi hepimizin hayatında bir yerlerde var olmuştur.

Pinokyo dünyada o kadar çok beğenildi ki, onun gerçek yaratıcısı hep geri planda kaldı. Carlo Lorenzini. 1826-1890 yılları arasında yaşamış olan Carlo Lorenzini, Carlo Collodi olarak da bilinir. Collodi, annesinin doğup büyüdüğü köyün adıdır. Yani Çorum’lu Mehmet gibi, Collodi’li Carlo gibi okuyabiliriz.

Carlo Lorenzini, yoksul bir ailenin çocuğu olarak Floransa’da dünyaya geldi. Gençliğinde ilahiyat okudu, ama Avusturya’ya karşı sürdürülen mücadelede Risorgimento (Yeniden Yükseliş) hareketini desteklemek için gazeteciliğe başladı. 

1859’a kadar gazeteciliği sürdürdü, sonra Giuseppe Garibaldi’nin özgürlük mücadelesi veren kuvvetlerine katıldı. 1861’de İtalya Krallığı kurulunca, gazeteciliği ve silahlı eylemleri bırakarak şehri Floransa’ya geri döndü ve resmi görevler üstlendi.

1875’te, Floransalı bir yayınevi için Yazar Perrault’nun masallarını İtalyancaya çevirdi. Bu çeviri çalışması, çocuk edebiyatının büyülü dünyasını daha yakından tanımasını sağladı ve onu derinden etkiledi.

Yapıtlarından Giannettino 1876’da, Minuzzolo 1878’de yayımlandı. Pinocchio’nun ilk bölümleri Atatürk’ün doğum yılı olan 1881’de Giornale dei bambini adlı çocuk dergisinde çıktı ve çok beğenildi.

Büyük ilgi görünce 1883’te kitap olarak Dünya Çocuk Edebiyatlarında yerini aldı. 1876-1890 yılları arasında Giannettino’yu yayımladı. Bu yedi ciltlik yapıt, öğretici hikâyeler içerir. 

Bu arada, 1883’ten itibaren Giornale dei bambini’nin yayın yönetmenliğini üstlendi. Ama bu arada bir başka dergide Pinokyo’yu bölüm bölüm yayımlıyordu. Bu eserinin edineceği ün, öteki bütün çalışmalarını gölgede bırakacaktı. Aslında, Collodi yorulmak bilmez bir kalem ustasıydı ve Pinokyo’nun yanı sıra birçok kitap yazmıştı. 

Bu eserleri arasında şunları sayabiliriz: Occhi e nasi (Gözler ve Burunlar), Storie allegre (Neşeli Öyküler) ve ölümünden sonra yayımlanan Note gaie (Neşeli Notlar).

Collodi 26 Ekim 1890’da aniden öldü.

İlginç bilgiler: 

Aslında pinokyo kukla değildir. Hareket etmesi için kimsenin yardımına ihtiyaç duymaz. Hikayeye göre yapıldığı ağaç oduna hayat vermiştir. 

Pinokyonun kıyafeti kitapta “Pinocchietti” olarak anılmıştır. Bugün diz hizasındaki pantolonlara pinocchietti denmektedir. 

Pinokyo’ya adanmış bazı sanat eserleri ve yapıtlar;

  • Pinocchio adı Ancona şehrinde bir semte verilmiştir.
  • Walther Jervolino, “Pinokyo’nun Muhtemel Bir Ölümü”, tuval üzerine yağlıboya, 1954
Heykeltraş Vittorio Morelli, Pinokyo anıtı. 1954.
  • Bu çeşmenin yapımı için Pescia Belediye Başkanı bir yarışma düzenlemiştir. 

Attilio Fagioli’nin Pinokyo Çeşmesi. Milano 1956.

Pinokyo, kuklanın cansız bedenini seyretmektedir. 

  • 1999 yılında keşfedilen bir asteroit, 12927 Pinokyo olarak adlandırıldı.

Pinokyo’nun yaratıcısı Collodi’nin çalıştığı gazeteye söylediği, literatüre geçmiş bir cümle: Fanne quello che ti pare; ma, se la stampi, pagamela bene, per farmi venire voglia di seguitarla.

Yazdığı hikayeleri kast ederek, “Ne istersen yap ama eğer bunları yayınlarsanız, takip etmem için daha çok ödemelisiniz. Demiştir.

Collodi’nin amacı, hikayeyi uyuşmuş gibi kalan bir kukla ile sonuçlandırmaktı. Fakat küçük okurlar endişeli protestolar ile hikayenin devamı için gazeteyi ikna etti. Bununla birlikte, iş kolay olmadı. Sonuçta, bugün bilinen klasik finale ulaşması, kuklanın gerçek bir çocuğun özelliklerini üstlenmesi ile sonuçlanması iki yıl sürdü. İkinci yıldan itibaren, masal unvanını değiştirdi: ” Pinokyo’nun Maceraları ”.

  • Pinocchio’yu ilk çizen kişi Enrico Mazzanti’dir. 1883’te böyle çizmiştir.


  • İtalya’da ve dünyada satılan Pinokyo kopyalarının hesaplanması da imkansızdır. Çünkü 1940 yılında telif hakları düştü ve bu tarihten itibaren herkes Collodi’nin çalışmalarını özgürce çoğaltabildi. 
  • 1970’lerde Luigi Santucci tarafından yapılan bir araştırmaya göre Pinocchio’nun 220 dilde çevirisi yapılmıştır. Bu, o zamanlar İtalyan edebiyatının tarihindeki en çok çevrilen ve satılan kitap olduğu anlamına gelir. 
  • Hikayede Pinokyonun katiller tarafından büyük meşeye asıldığı kısmı ise Lucca’ya bağlı Gragnano civarında geçer. Collodi’nin hikayede betimledigi meşe ağacı halen o bölgededir ve Cadılar Meşesi adıyla anılır.

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle Fotoğraf Turu Yapmak İçin: http://bit.ly/2Pe6M6k

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.