Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Pantheon Hikayesi | Roma

Genel

Rönesansın beşiği Roma, günümüzün en çok ziyafet edilen turistik bölgeleri arasında yer almaktadır. Geçmişten günümüze Antik ve Orta Çağ’a ait görkemli tarihi eserlere ev sahipliği yapan şehir, Roma İmparatorluğunun izleri ile bezelidir. Roma’nın kalbinde yer alan Pantheon ise tüm tanrıların tapınağı anlamına gelmektedir. İlk ve orijinal hali pagan tapınağıdır. Antik Çağ eseri olan Pantheon Tapınağı oldukça iyi korunmuştur.

Pantheon Tapınağı

Pantheon Tapınağı’nın Hikayesi
Pantheon Tapınağı muhtemelen günümüze kadar en iyi korunmuş yapılarından biridir. Çünkü yapıldığı günden bu yana sürekli olarak kullanılmıştır. Hala oldukça iyi durumdadır ve kilise olarak da hizmet vermeye devam etmektedir.

İlk tapınak Roma İmparatorluğunu kurarak tahta çıkan Caesar Divi Filius Augustus’un oldukça yakınında yer alan Agrippa tarafından inşa edilmiştir. Agrippa, Roma senatosunu üyelerinden biridir. M.Ö 27 yılında ilk tapınak Pantheon yapılmıştır. Fakat zamanla bu tapınak eskimiş ve yıkılmıştır.
İkinci tapınak ise M.S 118 yılında yeniden aynı yerde inşa edilmiştir. Bu inşaat dönemi Roma İmparatorluğunun en iyi ve en parlak çağıdır.
İkinci tapınak günümüze kadar gelmiş olan Pantheon’dur. Ziyaret sırasında göreceğiniz tapınak mimarisi Hadrianus’a aittir.

Roma tarihi boyunca birkaç kez büyük veba salgını yaşamıştır. M.S. 7. yüzyılda şehirde büyük bir veba salgını ortaya çıkar. Salgın hızla yayılır ve kayıplar yaşanmaya başlar. Halk bir anda çıkan bu salgına anlam veremez ve paganların kullanmış olduğu Pantheon’u suçlar. Onlara göre şehre veba taşıyan şeytanlar Pantheon’un içerisinde yaşamaktadır.

Roma Macerama Ortak Olmak için Tıkla


Tapınağı yıkmak mantıklı olmayacağı için kiliseye çevirme kararı alınır. Pantheon Tapınağının adı ise Azize Meryem ve Şehitler Kilisesi olur.
Pantheon Tapınağı Mimarisi Pantheon yapıldığı dönem ve sonrasında büyük bir mimari üstünlük sergilemektedir. Ta ki Ayasofya’nın inşa edilmesine kadar.

Pantheon Çatısı

532-537 yılları arasında döneminin mimarı eserlerinin üstünlüğüne son veren Ayasofya, Pantheon Tapınağı’nın izlerini de taşımaktadır. En büyük farkı ise kare bir yapı olmasına rağmen yuvarlak kubbesi olmasıdır.
Pantheon Tapınağı ise silindir şeklindedir. Kubbesi ise kendiliğinden yükselir ve içeri kubbeden sızan ışık alanı aydınlatmaktadır. Tapınağı gezerken mutlaka kafanızı yukarı kaldırarak mimari olarak yapıyı gözlemlemelisiniz.

Pantheon Tapınağına ne zaman ve nasıl gidelim?
Roma’nın en merkezi yerlerinden birindedir. Aşk çeşmesi ve Colosseum’dan yürüyerek kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Konum olarak Piazza della Rotonda bölgesinde yer almaktadır. Tapınağa ulaşmak için yürüyeceğiniz yol üzerinden enfes pizzacı ve kafelere denk gelebilirsiniz.

Pantheon Tarihi

Pantheon Tapınağı günümüzde halen kilise olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Dolasıyla müze gibi değil kilise gibi algılanmaktadır ve ibadethanelere giriş ücretsizdir. Giriş ücretsiz olduğu için kolayca erişim sağlanabilmektedir. Bu sayede uzun müze kuyruklarına tapınakta rastlamak zordur.

Aktif olarak kilise görevi gören Pantheon Tapınağında Pazar günleri 10.30’da ayin yapılmaktadır. Pazar günü hariç diğer tüm günlerde 08.30- 19.30 arası ziyaret edilebilmektedir. Pantheon giriş ücreti bulunmamaktadır. Pantheon’a giriş ücretsizdir.

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili videolar çekiyorum.
İzlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle birlikte Roma’yı keşfetmek için:
https://www.airbnb.com.tr/experiences/1507549
İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.