Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Milano Gezi Rehberi

Genel

Henüz 1 yıldır Roma’da yaşamama rağmen İtalya’nın bir çok yerine gittim. Hatırladıklarım,

Sicilya, Catania, Palermo, Etna, Cefalù, Erchie, Maiori, Ravello, Positano, Amalfi, Praiano, Sorrento, Capri, Pompei, Napoli, Terracina, Anzio, Sperlonga, Perugia, Orvieto, San Gimignano, Siena, Pisa, Venedik, Abruzzo, Floransa.

Ancak sürekli anlatılan Milano’ya gitmemiştim. Geçtiğimiz hafta 3 günlüğüne gittik. Milano’da tatil yapmak isteyen kişiler için bilgi vermesi adına çeşitli fotoğraflar çektim ve notlar aldım. Haydi başlayalım.

Roma macerama ortak olmak için tıkla;
https://www.youtube.com/romabileti/?sub_confirmation=1

Milano İtalya’nın kuzeyinde bulunuyor. İsviçre sınırına çok yakın. Yarım saatte İsviçre’ye geçilebiliyor. Milano, İtalya’da bulunan 20 bölgeden Lombardia bölgesinde bulunuyor. Bu günlerde hava 0-8 derece arasında değişiyor. Yıllık ortalama sıcaklık 13 derece.
AC Milan ve Inter futbol kulüpleri Milan’ın takımları.

Milano’ya Ne Zaman Gidilir?
Mayıs-Haziran ve Eylül en güzel aylar.

Milano’da Ne Yenir?
Milano hamur işleri ile ünlü. Panzerotti, içinde domates, mozarella ve kıyma kullanılan bir hamur işi. Tatlı olarak cannoli yaygın.

Milano tren istasyonu dizaynı ile beni heyecanlandırdı. Dışarıya çıkar çıkmaz gördüğüm yüksek binalar, büyük bir şehire geldiğim hissini verdi. Roma’dan sonra bu kadar yüksek binaları görmek beni şaşırttı. Caddeler, sokaklar oldukça temiz. Ayrıca otobüslerin içleri de dışları da temiz.

Merkezi sayılabilecek bir noktada AirBNB’den bir daire tuttuk. Gecelik 100$ ödedik. Gayet temiz bir evdi. Duomo meydanı hınca hınç doluydu. Bu günler Hristiyanların Noel Bayramı olduğu için extra bir yoğunluk olduğunu tahmin ediyorum. Duomo’nun tepesine çıkan asansörde, Milano noel pazarında ve Duomo’nun karşısında bulunan alışveriş merkezinde uzun kuyruklar vardı.

Milano Duomo Meydanı
Milano Vittorio Emanuele II Galerisi

Roma noel pazarları çok sorulmuştu ve merak ediliyordu. Ben de gidip Roma’da noel pazarlarını çekmiştim. Ancak gerçek noel pazarı Milano’daymış. Milano noel pazarı oldukça büyük. Sırf Duomo meydanda 70’e yakın dükkan var. Ayaküstü lezzetli atıştırmalıklar, tatlılar, hediyelik eşyalar, peynirciler, biblo satanlar… Birbirinden değişik dükkanlar vardı. Özellikle bagel, arasına prosciutto konan simide benzeyen şey oldukça lezzetliydi.

Milano Noel Pazarları
Croccantine

Bir de Milano Noel Pazarında Croccantine adlı tatlıdan yemenizi öneriyorum. Ben çok sevdim. 4 tanesi 5€.

Milano’da otobüs bilet fiyat ne kadar? 2€. Roma’da 1,5€.

Akşam arkadaşlarımızla Solo Pizza restoranda 4 kişi yemek yedik. Şarap dahil toplam 120€ ödedik. Milano restoranları Romadakilerden daha pahalı. Örneğin Roma’da her sabah yediğimiz 2 kruvasan 2 capuccino için 4.20 ödüyoruz. Aynısı için Milano’da 6,80€ ödedik.

Milano caddeleri tahmin edildiği üzere dünyanın en pahalı mağazaları ile dolu. Birbirinden süslü mağazalarda 2000€’ya kazaklar, 5000€’ya pantolonlar satılıyor. Cartier binasının fotoğrafını paylaşıyorum.

Milano Mağazaları

Bu satırları size trenden yazıyorum. Como Gölüne gidiyoruz. Milano’dan Como Gölüne nasıl gidilir? Tren ile gidiş dönüş 9,6€. Milano’dan Como tren kaç saat dersek 40 dakika süren keyifli bir yolculuk. Arada duraklara uğraya uğraya gidiyor.

Milano’da olduğu gibi Como Gölündeki finiküler için de kalabalık bir sıra var. Tepeye çıkış için son derece yüksek ve dik bir rampaya doğru çıkıyorsunuz. Toplam yükseklik 2100 metre. Como gölü finiküler fiyatı gidiş-dönüş 5.70€. Finiküler 10-15 dakikada en tepeye ulaşıyor. Tepede manzaralı restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Fiyatlar makul.

Como Gölü Teleferik
Como Gölü Teleferik Manzarası

Size Panottone’nin hikayesini şu videoda anlatmıştım. Milano’dan tüm dünyaya yayılan bu özel keklerin satıldığı bir mağaza gördüm ve sizin için görüntüler aldım.

panettone-nedir

Image 1 of 3

Roma macerama ortak olmak için tıkla;
https://www.youtube.com/romabileti/?sub_confirmation=1

Yeni yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdaki kutuya mail adresini yaz. Yeni rotaları kaçırma!

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle Fotoğraf Turu Yapmak İçin: http://bit.ly/2Pe6M6k

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.