Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Makarnanın Tarihi | Makarnanın Hikayesi

Genel

Hemen hemen herkesin evinde bulunan, öğrenci evlerinin vazgeçilmezi neredeyse tüm yemeklerin yanına yakışan, tek başına tüketildiğinde de insanı hayal kırıklığına uğratmayan, kurtarıcı besin makarnanın tarihinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Makarna denildiğinde hepimizin aklına ilk olarak İtalya gelmekte. Makarnanın anavatanı olarak İtalya’yı kabul edebiliriz. Ancak bazı kaynaklara göre makarnanın doğduğu yer aslında Çin.
Hatta İtalyan gezgin Marco Polo’nun 14. yüzyılda yaptığı Çin seyahati dönüşünde yanında makarna getirdiği bile söyleniyor. Tabi İtalyanlar bu iddiaları kabul etmiyorlar. Çin tarihinde ise makarnanın milattan sonra 1. yüzyılda keşfedilmiş olduğu, milattan sonra 960-1280 yılları arasında hükümdarlık yapan Sung Hanedanlığı döneminde popülerliğinin arttığı ve özel makarna dükkanlarının açıldığı biliniyor. Bazı kaynaklara göre ise Marco Polo’nun Çin’den yanında getirmiş olduğu nişastalı undan, Hint irmiğinden yapılmış günümüzdeki adıyla noodle. Bu da tam anlamıyla makarnayı karşılamamaktaydı.

Roma Bileti Kanalını Desteklemek İçin
Tıkla, Abone Olİtalyanlara göre milattan önce 7-3 yüzyıllar arasında yaşayan Etrüsk Uygarlığı makarnayı keşfeden ilk uygarlık. Etrüsk mezarlıklarının yanında yapılan kazı çalışmalarında bulunan ve makarna yapımında kullanılmış olmaları muhtemel aletlere dayanarak bu düşüncelerini destekliyorlar.

Makarna yapımında kullanılan malzemelerin buğday unu, su, tuz ve yumurta gibi kolay elde edilebilen malzemeler olması nedeniyle tarihi çok eskiye ve bir çok ulusa dayanıyor.

Pizzanın Tarihi

Bugün Roma’da bulunan makarna müzesindeki kaynaklarda bile makarnanın ‘ilk’ olarak kim tarafından bulunduğu net bir şekilde belirtilmemiştir.

1. yüzyılda ilk modern yemek kitabının yazarı Maestro Martino’ya göre gerçek anlamda makarna ancak sert buğday Triticum Turgidum’un İtalya’da tanınmasından sonra yapıldı.
Çünkü sert buğdayın içerdiği yüksek glüten ve düşük nem oranı nedeniyle yapılan makarnalarda kurutma işlemi sırasında kırılmalar oluşmuyor ve pişirilirken de şekli bozulmuyordu. Rönesans dönemi için düşünüldüğünde bu harika bir buluştu.

Kurutulan makarna çabuk bayatlamayacağı için kıtlık dönemlerinde depolanabilirdi. Uzun yolculuklardaki gıda sıkıntısını giderdiği için bir çok keşfin başlangıcı için bir adım niteliği taşıyordu.
Tarihler 1600’lü yılları gösterdiğinde makarna artık İtalyan mutfağının vazgeçilmez temel unsurlarından biri olmuştu. Tüccarlar gibi seçkinler ve orta sınıfın kurutulan makarnayı satın
alabiliyor oluşu bunda en büyük etkendi. O dönemde aristokratlara göre makarna garnitür olarak görülüyor, ana yemeklerin yanında servis ediliyordu.Halk için ise makarna ana yemek sayılıyordu. Makarnaya olan ilgi o kadar yoğunlaşmıştı ki makarna dükkanları açılmaya başlandı. Makarna satıcıları kendi birliklerini kurup haksız rekabeti önlemek amacıyla makarna fiyatlarını belirlemeye başlamışlardı. Devlet tarafından makarna satışıyla ilgili beyannameler bildiriliyor, beyannamelere uymayan satıcılar cezalandırılıyorlardı.

Yüzyıl sonlarına doğru İtalya’dan Amerika’ya gerçekleştirilen yoğun göç sayesinde makarnanın popüleritesi daha da artmış, İtalyan makarnası dünyaya yayılmıştı. Ucuzluğu ve raf ömrünün neredeyse sonsuz olması gibi avantajları sayesinde vazgeçilmez besinler sıralamasında bugün dahi üst sıralarda yerini korumaktadır.

İrem Derya
Ocak 2020

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili videolar çekiyorum.
İzlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle birlikte Roma’yı keşfetmek için:
https://www.airbnb.com.tr/experiences/1507549
İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.