Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

İtalyan Tuvaletleri

Genel
Kanalıma Abone Olmayı Unutmayın!

Bugüne kadar taharet muslukları biz Türkler için vazgeçilmez oldular :)) Hatta öyle alıştık ki Avrupa’ya seyahate gittiğimizde taharet musluğu olmayan tuvaletlerde zor anlar yaşadık : )

Youtube kanalıma abone olun, İtalyan kültürünü yakından tanıyın! https://www.youtube.com/romabileti/?sub_confirmation=1

Roma’ya yerleşmeden önce internetten araştırdığımda tuvaletlerdeki “bidet”leri gördüğümde çok şaşırmıştım. Bir süredir burada yaşadığımız için artık bu sisteme alıştık. En azından bir su kenti olan Roma’da tuvaletlerde bidet sistemi de olsa temizlik için bol bol su kullanılıyor olması beni çok mutlu etti :)

Bidetin mucidi bilinmiyor. 17. yüzyılın sonlarında Fransız mobilyacıların ürettiği düşünülüyor. İtalya’da 1975’te bidet zorunlu kılınmış. Bosna Hersek, Fransa, Macaristan, Malta, Slovenya, Hırvatistan, Almanya ve Yunanistan’da bidet sistemi kullanılıyor. Hatta bazı Güney Amerika ülkeleri ile Uruguay ve Arjantinde oldukça yaygın.

Bidetin 2 farklı sistemi bulunuyor. Biri bizimki gibi tek tuvalet, fakat yanında duvara asılı şekilde bizim taharet musluğu yerine kullanılmak üzere bir duş başlığı var. İnternette okuduğum kadarı ile kullanımı kolay değil. Diğeri de fotoğrafta gördüğünüz iki farklı tuvalet. Biri tuvalet, diğeri temizlik için kullanılıyor.

Bidet Types

Yapılan araştırmalarda bidet sağlık açısından zararlı bulunmuş. Mikropların üreme alanı arttığı için riskli bulunmuş. Fakat tuvalet kağıdı kullanımını azalttığı için daha çevreci bulunmuş. Japonlar konuyu daha ileri taşıyıp yeni otel ve binalarda teknolojik olarak donatılmış tuvaletler geliştirmişler. Yıkıyor, kuruluyor : ))

Bidetin bana göre en önemli avantajı sıcak su ile temizlik yapılması :) Bir İtalyan arkadaşım bu konuda biz Türklerin şanslı olduğunu söylemişti. Dediğim gibi en azından tuvaletlerde suyun olması harika. İtalya’ya yolunuz düşecekse hazırlı olun :)

2 Mart 2019 – Monteverde.
Ahmet Ebcim

İtalyan Tuvaleti

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir