Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

İtalyan Filmleri | İtalyan Temalı Filmler

Genel

Hepimiz en az bir tane dünyaca ünlü İtalyan filmi izlemişizdir. İlk akla geleni Godfather. Bugün bu yazıda en beğendiğim İtalya temalı filmleri sıralamaya çalışacağım. Özellikle içerisinde bol bol İtalya manzarası bulacağınız filmler seçtim. Dünyaca ünlü yönetmenlerin kamerasından çekilen görüntüleri izlemek için ekran başına.

Son yıllarda Netflix’in hayatımıza girmesinden sonra herkes zaman kaybetmemek adına birbirinden tavsiye istiyor. Roma Bileti olarak İtalya temalı filmleri kaçıramazdım ve hepsini bir araya toplamak için kolları sıvadım. Liste başlıyor;

Roma Macerama Ortak Olmak için Tıkla


1 – Godfather I (1972), Godfather II (1974) Gotfather III (1990)
Anlatılmaz izlenir.
Robert de Niro, Marlon Brando, Al Pacino, Andy Garcia

2 – Two Popes (2019)
Anthony Hopkins, Jonathan Pryce
Film Vatikan’da geçiyor. Müze gezisi tadında izleyebilirsiniz. Ayrıca Papa’nın yazlık sarayı olan Castel Gandolfo’dan da nefes kesen manzaralar göreceksiniz. Sistin Şapeli’ni anlatmaya gerek yok. Nasıl izin alınmış da film çekilmiş, hayretler içerisinde kaldım. Şiddetle tavsiye ederim.

3- 6 Underground (2019)
Ryan Reynolds
Film Floransa’da Duomo’nun çatısından aşağı koşan adamın sahnesi ile başlıyor. Çekimlere bayıldım. Aksiyon filmi tutkum olmamasına rağmen Floransa’nın ara sokaklarını bir film kamerasından doyasıya izlemek için birebir. Şiddetle tavsiye ederim.

4- Pinocchio (2019)
Roberto Benigni
Çocukluğumuzda yüreğimize saplanıp kalacağını bilmeden TV karşısında izlediğimiz ve belki de bir çok kişi için hala dünyanın en güzel filmi olan “Hayat Güzeldir” filminin başrol oyuncusu Robert Benigni’nin 2019 yılında oynadığı bir film. Pinokyo’nun makyajı ve kullanılan dijital makyaj beni çok etkiledi. Roma’da sinemada izledim. Keyifliydi. Pinokyo meraklılarına tavsiye ediyorum.

5- Roman Holiday (1953)
Audrey Hepburn, Gregory Peck
Adeta Roma turu olan film sizi büyüleyecek. Roma esnafının camlarında hala bu filmin kareleri asılıdır. Özellikle Roma’da büyük iz bırakmış olan bir film. Müthiş bir aşk hikayesi. Roma’nın 50’lerdeki hali resmen sizi büyüleyecek.

6- The Talented Mr. Ripley (1999)
Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law
Matt Damon’ın gençlik filmlerinden olan filmde yazlık sahnelerin yanında İtalya’nın ara sokaklarından da sahneler bulacaksınız.


7- Melekler ve Şeytanlar (2009)
Tom Hanks
Kitaptan uyarlanan filmde yine Roma’nın etkileyici koridorlarında gezeceksiniz ancak filmi izlemediyseniz önce kitabını okumanızı tavsiye ediyorum. Sahneleri kendi kişisel hayal gücünüz ile deneyimlemek daha etkili olacaktır.


8- Da Vinci’s Demons “Dizi” (2006)
Yine Dan Brown’ın kitabından esinlenilerek yapılan bir başka film. Bu film için de yine önce kitabını okumanızı tavsiye ediyorum. Kahramanımız Robert Langdon’ın maceraları sizi karanlık yerlere sürükleyecek.

9- To Rome With Love (2012)
Woody Allen, Roberto Benigni gibi büyük isimlerin rol aldığı film
keyifli bir romantik komedi. Netflix üzerinden izlenebilir. 2012 yapımı olduğu için bugünün Roma’sını yansıtıyor.


10- The Tourist (2010)
Angelina Jolie, Johnny Depp
Muazzam Venedik görüntülerinin olduğu aksiyon dolu bir film. Venedik severler ekran başına. İyi seyirler!


11- Letters to Juliet (2010)
Amanda Seyfried
İtalya kokusu alacağınız bir başka film. Romantik film severleri İtalya’dan manzaralar ile harmanlayacak bu filmi kaçırmayın.


12- La Dolce Vita (1960) “Tatlı Hayat”
Anita Ekberg, Marcello Mastroianni
5 numaradaki Roman Holidays tadında 1960 yılında çekilen film özellikle Romalılar için klasik film niteliğinde. Hala dükkanların vitrinlerinde filmin ismi yazar.


13- La Grande Bellezza (2013)
Toni Servillo, Sabrina Ferili
Yine izlerken Roma’yı daha iyi tanıyabileceğimiz bir film.


Atladığım filmler varsa şu videonun altına yorum olarak eklemenizi rica edeceğim.

Güneşli günler dilerim.
Ahmet
19 Ocak 2020 – Roma

Ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Deneyimlerimi Youtube kanalımda paylaşıyorum.
İzlemek için buraya tıklayın.


Benimle birlikte Roma’yı keşfetmek için:
https://www.airbnb.com.tr/experiences/150754

Instagram ► https://www.instagram.com/romabileti
Facebook ► https://www.facebook.com/romabileti
İş birliği için: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.