Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

İtalya Dil Okulu Tavsiyeleri

Genel

Merhaba. 2019’un Ocak ayında iş sebebiyle Roma’ya yerleştim. İtalyanca öğrenmek için hemen bir arkadaşımın tavsiyesi ile Roma merkeze toplu taşıma ile merkeze yaklaşık 30-40 dk. uzakta bulunan Piazza Bologna’daki Centro Linguistico Italiano Dante Alighieri okuluna kayıt oldum.

Kurs ücreti 690 Euro idi. +80 Euro ilk kayıt ücreti. Hafta içi her gün 09:00-13:00 arası dersler yapılıyordu.
İlk ders : 09:00-11:15 Yoğun gramer eğitimi (aralıksız 2 saat 15 dk)
11:15-11:30 Ders arası
11:30-12:15 Hafif gramer eğitimi + Konuşmaya dönük dersler
12:15-13:00 Oyun zamanı

100 Euro daha uygun fiyat olsun derseniz o zaman son 45 dakikadaki oyun dersini satın almaya bilirsiniz. Web sitesinde bu opsiyon yazmıyor ancak orada yönetimde bulunan Fabrizio ile konuşabilirsiniz. 80 Euro’luk kayıt ücreti için de pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz.

Centro Linguistico Italiano Dante Alighieri harika bir okul. Özellikle benim öğretmenim Simona çok başarılı bir öğretmen. Size yeni bir şeyler anlatmak için gerçekten çok çalışıyor.

İlk ayımı orada tamamladım ve peşinden yine aynı okulda farklı bir öğretmen ile devam ettim. Ardından araya yaz dönemi girdi ve ben mesleğim ile ilgili çalışmalar yapmak üzere okula ara verdim.

Ardından Ciao Italia adlı okula gittim. Sınıfta 3 kişi vardı. Üçümüzün de seviyeleri farklıydı.

Öğretmen sınıfa girip – “Çocuklar şu testi yapın, ben geliyorum” diyerek sınıftan dışarı çıkıyordu ve kahve içmeye gidiyordu. 10-15 dak. sonra tekrar sınıfa girip “Çocuklar çözdünüz mü testi? Tamam güzel. Şimdi şunu çözün ben geliyorum” diyerek dersi kaynatıyordu. Hiç bir şey öğrenemeden 1 ay kaybettim ve üstelik ortalama 500 Euro param boşa gitti.

İsmini sıklıkla duyduğum Società Dante Alighieri okuluna gidip kayıt oldum. Orası da yine en pahalı okullardan biri. Orada da öğretmen son derece isteksiz davranıyordu. Yapmacık bir güleryüz ile sizi karşılıyor, “Lavorate insieme” (Birlikte çalışın) diyerek cep telefonu ile oynayıp zaman geçiriyordu. Hatta tahtaya bir şey yazacağı zaman ayağa bile kalkmaya üşenip oturduğu yerden tahtaya dönüp yazı yazıyordu.

İtalyanların genel anlamda çalışmayı sevmedikleri bilinen bir gerçek. Ancak bunun servet ödediğimiz eğitim kurumlarına yansıması hiç hoş değil. Paralar boşa gittiği gibi zaman da kaybediliyor.

Okul değil öğretmen seçin!

Size tavsiye edeceğim en iyi şey bu. Okul değil öğretmen seçin. Her okul size kayıt öncesi 1 ders deneme hakkı tanıyor. Öğretmeni iyi tahlil edin. Sınıfta uyuklayan, ders anlatmaya üşenen tutkusunu kaybetmiş öğretmenlere denk gelirseniz uzak durun. Hem paranıza hem zamanınıza yazık olur.

Ben toplamda 5 aylık eğitim boyunca 3000 Euro harcadım ve B1 seviyesini tamamladım. Günlük hayatımı idame ettirecek kadar konuşuyorum. B2 seviyesini alıp almama konusunda düşünüyorum çünkü internette bir çok kaynak var. İşte beğendiğim Youtube kanalları ve web siteleri:

Centro Linguistico Italiano Dil Okulu: https://www.clidante.it/
Società Dante Alighieri Dil Okulu : http://www.societadantealighieri.org/it/
Ciao Italia Dil Okulu: https://www.ciao-italia.it/

Takip ettiğim Youtube kanalları:
https://www.youtube.com/channel/UCnVc-IW8Q98qFmQcXla5FdQ
https://www.youtube.com/channel/UC8gGkW17A_kbDCVNGvzGMrw
https://www.youtube.com/channel/UC887X6DiamLP0QxZSxhmm4w

Roma Bileti’ne destek olmak için tıkla, abone ol:

ROMA GEZİ REHBERİ : http://bit.ly/2XtqgX6
İTALYAN MUTFAĞI : http://bit.ly/340JhT4

HEDİYELER ve ÜCRETSİZ DENEMELER

AirBNB’den İNDİRİM almak için: http://bit.ly/32UQvXq
AirBNB deneyim sunmak ve para kazanmak için: http://bit.ly/33ZKrOM
AirBNB’de evinizi kiralamak için bu linki takip edin: http://bit.ly/2CZX9kt

Instagram ► https://www.instagram.com/romabileti
Facebook ► https://www.facebook.com/romabileti
.
Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili videolar çekiyorum. Kanalımda İtalya ve Roma’ya ilgi duyan, tatil yapmayı planlayan, İtalya seyahati yapan, İtalya’da okuyan veya İtalya’da yaşayan kişiler için videolar bulacaksınız.

Kanalıma abone olarak Roma macerama ortak olabilirsiniz.
Teşekkürler.
romabileti@gmail.com
.

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle Fotoğraf Turu Yapmak İçin: http://bit.ly/2Pe6M6k

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.