Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Dünya Kadınlar Gününde İtalya ve Mimozalar

Genel

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde sabah okula giderken her sabah uğradığım, kruvasan ve kahve içtiğim Maurizi Kafe’de http://www.fornomaurizi.it/ her yer sapsarıydı. Servis yapan genç kadınlar kulaklarının arkasına mimoza çiçekleri takmıştı. Masalarda da mimoza çiçekleri vardı. Kadınlara üzerinde mimoza resimleri olan kurabiyelerden hediye ediyorlardı.

Kahvaltıdan sonra okula doğru yola çıktım. Her köşe başında mimoza demetleri satan birilerine rastlıyordum. Bir demet de ben aldım ve öğretmenime götürdüm. Dersten sonra bu sarı çiçeklerin gizemini merak ettim ve araştırmaya başladım.

Arkasından etkileyici bir hikaye çıktı. 1946’da 2. Dünya Savaşından çıkan İtalya fiziken ve zihnen bitik haldeymiş. Kadınlar Sendikasındaki 3 güçlü kadın İtalya’da Dünya Kadınlar Gününün 8 Martta kutlanması için sendika içinde bir oylama yapmışlar. Ayrıca bu günü temsil etmesi için birden fazla çiçek önerisinde bulunmuşlar. Oy çokluğu ile mimoza çiçeği seçilmiş. Seçilmesindeki en önemli sebepler, bakım gerektirmeyen güçlü bir çiçek olması, sarı rengi ile etrafa neşe saçması ve Mart ayında açıyor olması.

Sendikada bu eylemi hayata geçiren 3 kadından biri Teresa Noce, diğeri Teresa Mattei ve bir diğeri de Rita Montanagna.

Savaş sonrası moralleri yükselten bu keyifli etkinlik günümüze kadar gelmiş. Aynı zaman da Rusya’da yine Kadınlar Gününde mimoza çiçeğini sembol olarak kullanıyormuş.

Bu vesile ile tüm kadınlarımızın Kadınlar Gününü kutlarım. Sevgiyle Kalın.

Ahmet Ebcim – 10 Mart 2019
Monteverde Nuovo.

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle Fotoğraf Turu Yapmak İçin: http://bit.ly/2Pe6M6k

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir