Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

Corona Virüsü İtalya

Genel

İlk kez 1960 yılında görülen Corona Virüsü, 2019 yılının aralık ayında Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan Bölgesinde tekrar ortaya çıkması ve kısa sürede birçok ülkeye sıçramasıyla Dünya gündeminde birinci sırada.

Peki nedir Corona Virüsü?
2002 de ortaya çıkan SARS ve 2012 de ortaya çıkan MERS virüsleri ile aynı virüs grubundandır. Soğuk algınlığına benzer belirtileri olan Corona Virüsünün hayvanlardan insanlara sıçradığı ve insanlara geçtikten sonra mutasyona uğrayarak hızlıca yayıldığı bilinmektedir.

Aslında pek çok insanın hayatının bir döneminde karşılaştığı bu virüs
grubunun yeni versiyonu son derece ağır sonuçlara yol açmaktadır. 2020’de vaka ve enfekte olan ülke sayısının artmasıyla tüm dünya kırmızı alarma geçmiştir. Virüsün belirtileri genellikle soğuk algınlığı ile benzer seyirde ilerlemektedir. Ateş, halsizlik, kuru öksürük, nefes darlığı gibi. Çoğu zaman belirtiler kendiliğinden kaybolur. Ancak ilerleyen safhalarda akciğer yetmezliğine bağlı olarak ölümlere yol açabilir.

Corona Virüsü İtalyaİnfluenza Virüsünün neden olduğu gribal enfeksiyonlara benzer şekilde hapşırık, öksürük sonucu havada kalan damlacıklar yoluyla bulaşır. Ayrıca enfekte olan yüzeylere temasla eller, gözler ve ağız yoluyla da bulaşabilir.
Korunma yolları gripten korunma yollarıyla aynıdır. El hijyenine dikkat etmek. Bol sıvı ve sebze meyve tüketimi. Ellerin yıkanmadan ağza, burna, yüze sürülmemesi.

Maalesef Corona Virüsünün henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmamaktadır. Antibiyotikler diğer viral enfeksiyonlardaki gibi bu virüs üzerinde etkili değildir. İtalya, Çin ve İran’dan sonra yeni tip Corona virüsünün en hızlı yayıldığı ülke oldu. Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 233 e yükselmiş durumda. Sivil Savunma Bakanı Angelo Borrelli vaka sayısının 5 bin 61, hayatını kaybeden ve iyileşenler dahil toplam enfekte olan kişi sayısının ise 5 bin 883 olduğunu açıkladı. Koalisyon hükümetinin ortağı Demokratik Partinin Lideri ve Lazio Bölgesi Yönetim Başkanı Nicola Zingaretti de kendisinin enfekte olduğunu açıkladı.

Milano Başkonsolosu Özgür ULUDÜZ’ün 10 Mart tarihli telefon röportajıBaşbakan Conte, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla Venedik ve Milano’nun da içinde bulunduğu Lambordiya Bölgesi dahil 14 kentin karantinaya alındığını açıkladı. Karantinaya alınan kentlerde yapılacak olan spor müsabakalarının tümünün seyircisiz oynanacağı ve kamusal alanlarda yapılacak tüm etkinliklerin durdurulduğunu açıkladı. Karantina bölgesi içerisinde yer alan müze, tiyatro, sinema, spor salonları ve bunun gibi halka açık alanların kapatıldığını aktardı. Okullar 3 Nisan’a kadar tatil edildi.

Restoran ve kafeler gibi tesislerin 1 metre kuralını ihlal etmeden hizmet vereceğini açıkladı. Türkiye dahil birçok ülke İtalya ile karşılıklı olarak uçuşlarını durdurduğunu açıkladı.

İrem DERYA
MART 2020

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili videolar çekiyorum.
İzlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle birlikte Roma’yı keşfetmek için:
https://www.airbnb.com.tr/experiences/1507549
İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.