Roma Şehir Rehberi

Social Navigation

1 Evde 5 Ayrı Çöp Kovası! Geri Dönüşüm Şampiyonu İtalya

Genel

Evimizi ilk tuttuğumuzda bayan Fabiana bize evi gezdirdi ve mutfak bölümündeki çekmeceyi açtı. Sıkı sıkı tembihledi. Aman dedi arkadaşlar, çöpleri güzelce ayırın. Dolduğu zaman apartman girişinde üzerlerinde hangi çöpe ait olduğu yazan çöp bidonlarına atarsınız dedi. 4 ayrı çöp kovası vardı. Aslında 5 olması gerekiyor ama ev kısa süreli kiralandığından olacak ki birini es geçmişler. Çöp kovalarının sınıfları şöyle;
– Plastik ve metaller (genelde ambalajlar)
– Karton ve kağıtlar (temiz olmak kaydıyla)
– Geri dönüşümsüz atıklar (ıslak mendiller, etiketli ambalajlar gibi)
– Organik atıklar (yiyecek artıkları gibi)
– Cam atıklar (bu bizim evde çöp kovası olmayan)

Mutfakta bulunan çöp kovaları

Kaldığımız apartmanda asansörün arkasındaki boşlukta çöp bidonları var. Şu ana kadar gözlemlediğime göre düzenli alınıyor. Hatta temizlik görevlileri ne zaman gelseler otomatike basmamız için bizim zili çalıyor : ))

Apartman girişi. Asansörün sağ arka tarafındaki çöp bidonları.

Sistem bizi çok mutlu etti tabi ama bir o kadar da şaşırttı. Geri dönüşümde bu derece hassas olmaları bana ilginç geldi. Çünkü geri dönüşüm işi bence bir belediyecilik işi. Sokaklara baktığınızda pırıl pırıl caddeler, sokaklar görmezsiniz. Hatta belediyenin işini çok iyi yapmadığına şuradan kanaat getirdim; bazı kaldırımlarda göçmenler bir uçtan bir uca birer kutu koyup üzerlerine birer kase koyuyorlar. Ve iki kutu arasını süpürüyorlar.

Yoldan yürüyenler o kaldırımın temizliğinden memnun kaldıysa kutuya canı isterse bir kaç bozukluk atıyor. Göçmenlerin para kazanmak için böyle bir yol bulması hem iyi hem de düşündürücü. İyi olan tarafı suç işlemeden kendi emekleri ile para kazanıyor olmaları. Düşündürücü tarafı belediye hizmetini yeteri kadar yapmıyor olmayışı.

İstanbul’da kolay kolay rastlayamacağınız bir başka fotoğraf da, genç kadınların belediyenin çöp kamyonetlerini kullanıyor olması. Gayet de bakımlılar. Çöplerin yanında durup kamyonetin arkasına çöpleri atıp yollarına devam ediyorlar.

Çalışkan, bakımlı, genç temizlik görevlileri

İnternette İtalya’nın geri dönüşüm konusunda gösterdiği hassasiyet ile ilgili bir araştırma yaptım. Almanya, Fransa ve İngiltere ile birlikte İtalya bir geri dönüşüm şampiyonu! Yılda 56.4 milyon ton çöpü geri dönüştürüyorlar.

Hatta İtalya’nın dünyaca ünlü şefi Massimo Bottura, restoranlardan çıkan yiyecek atıklarının geri dönüşümü için çok aktif çalışmalar yürütmüş.

Massimo Bottura – Fotoğraf artspecialday.com’dan alınmıştır.

Geri dönüşüme gösterilen özen beni son derece mutlu etti. Darısı güzel ülkemin başına.

Sevgiler.

Ahmet Ebcim
05 Şubat 2019 – Trastevere

Videolu anlatım :

Merhaba ben Ahmet Ebcim. Roma’da yaşıyorum.
Roma şehir hayatı, İtalya ve İtalyanlar ile ilgili içerikler üretiyorum.
Videolarımı izlemek için buradan Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Benimle Fotoğraf Turu Yapmak İçin: http://bit.ly/2Pe6M6k

İletişim: romabileti@gmail.com


Roma Bileti

Roma Bileti, Roma’da yaşayan Ahmet Ebcim’in deneyimlerini paylaştığı bir blog yayınıdır. Ayrıca Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden düzenli yayınlar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir